| Brand | Asus |
| Model Number | VA27DQSB-W |
| Screen Size | 27 Inch |
| Screen Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Interface | DP+HDMI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touch Screen | No |
| Color | White |
| weight | 8.09 kg |
| Display Viewing Area (H x V) | 597.88 x 336.31 mm |
| Display Surface | Non-Glare |
| Backlight Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Viewing Angle (CR?10; H/V) | 178°/178° |
| Pixel Pitch | 0.311mm |
| Brightness (Typ.) | 250cd/? |
| VDisplay Colors | 16.7M |
| Response Time | 5ms(GTG) |
| Refresh Rate (Max) | 75Hz |
| Flicker-free | Yes |
| Trace Free Technology | Yes |
| SPLENDID Technology | Yes |
| Color Temp. Selection | Yes(4 modes) |
| GamePlus | Yes |
| QuickFit | Yes |
| HDCP | Yes |
| VRR Technology | Yes (Adaptive-Sync) |
| Low Blue Light | Yes |
| Eye Care+ Technology | Yes |
| Speaker | Yes(2Wx2) |
| I/O Ports | DisplayPort 1.2x 1 HDMI(v1.4)x 1 VGAx 1 USB Hub 2x USB 2.0 Type-A Earphone Jack;Yes PC Audio Input;Yes |
| Power Consumption | 12.68 W |
| Tilt | Yes (+35° ~ -5°) |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 71.5 x 23.6 x 44.9 |
| Warranty | 1 Year Warranty |