| Brand | Asus |
| Model Number | VY249HF-W |
| Screen Size | 23.8 Inch |
| Screen Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Interface | HDMI+VGA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touch Screen | No |
| Color | White |
| weight | 4.06 kg |
| Display Viewing Area (H x V) | 527.04 x 296.46 |
| Display Surface | Non-Glare |
| Backlight Type | LED |
| Panel Type | IPS |
| Viewing Angle (CR?10; H/V) | 178°/ 178° |
| Pixel Pitch | 0.2745mm |
| Brightness (Typ.) | 250cd/? |
| Display Colors | 16.7M |
| Response Time | 1ms MPRT |
| Refresh Rate (Max) | 75Hz |
| Flicker-free | Yes |
| Trace Free Technology | Yes |
| SPLENDID Technology | Yes |
| Speaker | No I/O Ports |
| Digital Signal Frequency | 30-86KHz (H) / 48-75Hz (V) |
| Analog Signal Frequency | 30-83KHz (H) / 48-75Hz (V) |
| Power Consumption | 11.6 W |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 60.3 x 39.2 x 13 |
| Warranty | 1 Year Warranty |