| Brand | Asus |
| Model Number | XG27AQDMG |
| Screen Size | 27 Inch |
| Screen Type | QHD |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Interface | DP+HDMI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touch Screen | No |
| Color | Black |
| Refresh rate | 240Hz |
| weight | 9.01 kg |
| Color Space (DCI-P3) | 99% |
| Color Space (sRGB) | 135% |
| Display Viewing Area (HxV) | 590.42 x 333.72 mm |
| Display Surface | Glossy |
| Pixel Pitch | 0.229mm |
| Brightness (Max) | 450cd/? |
| Brightness (100% APL) | 275cd/? |
| Viewing Angle (CR?10) | 178°/178° |
| Response Time | 0.03ms(GTG) |
| Display Colors | 1073.7M (10 bit) |
| Flicker-free | Yes |
| HDR (High Dynamic Range) Support | HDR10 |
| I/O Ports | DisplayPort 1.4 DSC;x 1 HDMI (v2.0);x 2 Earphone Jack;Yes USB Hub 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Power Consumption | <25W |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 67.3 x 44 x 22 |
| Warranty | 1 Year Warranty |