| Brand | Lenovo |
| Model Number | L24i-40 |
| Screen Size | 24 Inch |
| Screen Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Interface | HDMI+VGA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touch Screen | No |
| Color | Grey |
| weight | 3.70 kg |
| Response Time | 4ms (Extreme Mode) |
| Panel Type | In-Plane Switching |
| Viewing Angle | 178° / 178° |
| Power Requirement | 100 - 240 VA ;50 - 60 Hz |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 53.9 x 43.4 x 17.7 |
| Warranty | 1 Year Warranty |