| Brand | Lenovo |
| Model Number | Y25g-30 |
| Screen Size | 24.5 Inch |
| Screen Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| weight | 8.80 kg |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Ports | 4x USB 3.2 Gen 1 (3x USB Type-A; 1x USB Type-C) |
| Backlight | WLED |
| Response Time | 2ms (E-sports). 4ms (Level 1). 3ms (Level 2). 2ms (Level 3). 1ms (Level 4). 5ms (Off) |
| Refresh Rate | DP 1.4 - 360 Hz HDMI 2.0 - 240 Hz |
| Panel Type | In-Plane Switching |
| Viewing Angle | 178 / 178 degrees |
| Stand | Tilt Angle (-5° / 22°) Swivel Angle (-30° / 30°) Lift Range (130 mm) 90° Pivot |
| EU Energy Rating | F |
| Power Requirement | External |
| Energy Star | None |
| USB Ports | 4x USB 3.2 Gen 1 (3x USB Type-A; 1x USB Type-C) |
| Cable Length | 55.7 cm |
| Cable Management Feature | Yes |
| Included Accessory | DP cable USB Type-A to Type-B cable |
| Built-in Camera | No |
| Color Calibration Accuracy | Avg Delta E < 2 |
| Color Coverage | 99% sRGB |
| Color Depth | 8-bit |
| Color Support | 16.7 Million |
| Eye Caring | Yes |
| Gaming | Yes |
| Height-Adjustable | Yes |
| Integrated Speaker | Yes (2 x 3W) |
| Kensington Lock | Yes |
| Near Edgeless | 3-side NearEdgeless |
| NVIDIA G-Sync | Yes |
| Other Special Features | RGB Lighting Reflex Latency Analyzer ULMB |
| Power Consumption | 30w / 115w |
| Software/Driver | Yes (Lenovo Artery; Lenovo Display Control Center) |
| USB Type-C | No |
| Connection Type | HDMI DP |
| Voltage | AC 100 to 240 V (50-60 Hz) |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 42 x 16 x 72 |
| Warranty | 1 Year Warranty |