| Brand | Dell |
| Model Number | P2723QE |
| Screen Size | 27 Inch |
| Screen Type | 4K Display |
| weight | 7.21 kg |
| Diagonal Size | 26.96" (68.47 cm) |
| Panel Type | IPS |
| Pixel Pitch | 0.1554 mm |
| Contrast Ratio | 1000;1 / 1000;1 (dynamic) |
| Response Time | 8 ms (normal); 5 ms (fast) |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Built-in Devices | USB 3.2 Gen 1/USB-C hub |
| Aspect Ratio | 16;9 |
| Pixel Per Inch | 163 |
| Colour Support | 1.07 billion colours |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Backlight Technology | WLED edgelight backlight |
| Viewable Size | 26.96" (68.47 cm) |
| USB Power Delivery | 90 Watt |
| Native Resolution | 4K UHD 3840 x 2160 at 60 Hz |
| Brightness | 350 cd/m |
| Colour Gamut | 99% sRGB |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Connectivity | Interfaces- HDMI (HDCP 2.3) DisplayPort 1.4 (HDCP 2.3) USB-C 3.2 Gen 1 upstream (power up to 90W) 4 x USB 3.2 Gen 1 downstream LAN (RJ-45) |
| Mechanical | Display Position Adjustments Height pivot (rotation) swivel tilt Height Adjustment- 150 mm Tilt Angle- -5°/+21° VESA Mounting Interface- 100 x 100 mm Swivel Angle- -45°/+45° |
| Power | Input Voltage- AC 100-240 V (50/60 Hz) Power Consumption (Typical)- 169 Watt Power Consumption (Off Mode)- 0.2 Watt Power Consumption (On mode)- 26 W Power Consumption Stand by- 0.2 Watt Power Consumption SDR (On mode)- 26 kWh/1000h Power Consumption Sleep 0.3 Watt |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 61.16 x 53.52 x 18.5 |
| Warranty | 1 Year Warranty |