| Brand | Dell |
| Model Number | M27m |
| weight | 11.30 kg |
| Color gamut | 99% sRGB |
| Onscreen controls | Brightness+; Color; Image; Input control; Power; Menu; Management; Information; Exit |
| Native resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Contrast ratio | 1000;1 |
| Display contrast ratio (dynamic) | 8000000;1 |
| Brightness | 300 nits |
| Pixel pitch | 0.3114 mm x 0.3114 mm |
| USB Type-A | 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| USB Type-C® video input | 1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate (up to 65W USB Power Delivery Alt Mode DisplayPort |
| DisplayPort | 1 DisplayPort 1.2 |
| HDCP | Yes DisplayPort and HDMI |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Audio port | 1 x 3.5 mm Audio Jack (Audio Out) |
| Camera | Yes 5MP |
| VESA mounting | 100 mm x 100 mm |
| swivel | ±45° |
| Tilt | -5 to +23° |
| Horizontal viewing angle | 178° |
| Vertical viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16;9 1 |
| Backlight type | Edge-lit |
| Bezel | 3-sided micro-edge |
| Curvature | Flat |
| Speaker type | 2 |
| Speaker output power | 2 x 2 W |
| Management Software | HP Display Center |
| Physical security | Security lock-ready |
| Power | 100 - 240 VAC 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (on-mode) | 130 W (maximum) |
| Power consumption (annual) | 16 W |
| Standby mode power demand | 0.5 W (standby) |
| Power consumption (off-mode) | 30 W (typical) |
| Power consumption | 130 W (maximum) 30 W (typical) 0.5 W (standby) |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 61.2 x 41.3 x 4.82 |
| Warranty | 1 Year Warranty |