| Brand | MSI |
| Model Number | B14VFKG-9S7-15P214-030 |
| Processor Group | Intel Core i7 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Memory Capacity | 16GB |
| Storage Capacity | 1 TB SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 |
| Screen Type | Full HD |
| Screen Size | 16 Inch |
| Touch Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Connectivity | Bluetooth, WiFi |
| Color | Grey |
| Refresh rate | 144Hz |
| weight | 2.00 kg |
| I/O PORTS | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD charging 3x Type-A USB3.2 Gen1 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) 1x RJ45 |
| BATTERY | 4-Cell 65 Battery (Whr) |
| AC ADAPTER | 200W adapter KEYBOARD |
| WEBCAM | HD type (30fps@720p) 3D Noise Reduction (3DNR) |
| COMMUNICATION | 802.11 ax Wi-Fi 6E + Bluetooth v5.3 |
| AUDIO | 2x 2W Speaker |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 35.9 x 2.18 x 26.64 |
| Warranty | 1 Year Warranty |